Olet täällä

Opiskelijavalinnan tulokset julkaistu

Kevään 2019 yhteishaun opiskelijavalinnan tulokset on nyt julkaistu.

Kirjaudu omilla verkkopankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella Oma Opintopolku -palveluun osoitteessa https://www.opintopolku.fi ja käy katsomassa tulokset omien hakukohteiden osalta. Kaikki hakijat saavat myös sähköpostitse tuloskirjeen, missä ilmoitetaan opiskelijavalinnan tilanne kaikkien hakukohteiden osalta. Kirjeestä näet omat pisteesi ja alimmat pisteet, joilla on tullut valituksi opiskelijaksi.

Opiskelupaikka tulee ottaa vastaan 8.7.2019 klo 15:00 mennessä.

Opintojen aloittamiseen liittyvät materiaalit löytyvät Savonian nettisivuilta os. www.savonia.fi/uudelle-opiskelijalle

Mikäli sinulla on kysyttävää opiskelijavalinnan tuloksesta, ole yhteydessä hakijapalveluihin os. hakijapalvelut@savonia.fi. Huomioithan, että hakijapalvelut on suljettu ajalla 15.-26.7.2019.

 

Lisätietoja valintakoetuloksestasi

Mikäli haluat tietää tarkemmin valintakokeesi eri osioiden pisteet tai syyn hylätylle tulokselle, voit olla yhteydessä koulutusalojen yhteyshenkilöihin. Alta löydät henkilöiden yhteystiedot ja päivystysajat.

 

Tekniikan alan koulutukset:

3.7. klo 12-15
Mikko Laasanen, puh. 044 785 5591, s.posti mikko.laasanen@savonia.fi

  • Insinööri (AMK), sähkötekniikka, päivätoteutus
  • Insinööri (AMK), tietotekniikka, päivätoteutus
  • Insinööri (AMK), rakennustekniikka, päivätoteutus
  • Insinööri (AMK), konetekniikka, päivätoteutus
  • Insinööri (AMK), ympäristötekniikka, päivätoteutus
  • Insinööri (AMK), energiatekniikka, päivätoteutus
  • Insinööri (AMK), energiatekniikka, monimuotototeutus
  • Rakennusmestari (AMK), päivätoteutus
  • Rakennusmestari (AMK), monimuotototeutus
  • Rakennusarkkitehti (AMK), päivätoteutus
  • Bachelor of Engineering, Mechanical Engineering

 

3.7. klo 12-15
Arto Toppinen, puh. 044 785 6222, s.posti arto.toppinen@savonia.fi

  • Bachelor of Engineering, Internet of things

 

Liiketalouden sekä matkailu- ja ravitsemisalan koulutukset:

4.7. klo 10-13 ja 8.7. klo 12-14
Pirjo Heikkinen, puh. 044 785 6909, s.posti pirjo.heikkinen@savonia.fi

  • Restonomi (AMK), matkailu- ja palveluliiketoiminta, päivätoteutus
  • Restonomi (AMK), matkailu- ja palveluliiketoiminta, monimuotototeutus
  • Tradenomi (AMK), Wellness-liiketoiminta, päivätoteutus
  • Tradenomi (AMK), Wellness-liiketoiminta, monimuotototeutus
  • Tradenomi (AMK), liiketalous, päivätoteutus
  • Tradenomi (AMK), liiketalous, monimuotototeutus
  • Bachelor of Business Administration, International Business
  • Tradenomi (ylempi AMK), liiketoiminnan kehittäminen

 

Sosiaali- ja Terveysalan koulutukset:

Heti valintakoetulosten julkaisemisen jälkeen hakijat voivat tilata kirjallista palautetta Päämäärän nettipalautejärjestelmästä os. www.paamaara.com -> palautteet tutkimuksesta. Palautteen tilaamiseen tarvitaan valintakokeessa annettu salasana. Mikäli salasana on hukkunut, ota yhteyttä sähköpostitse: palaute@paamaara.com

Päämäärä järjestää yleistä puhelinpalautetta seuraavasti: 7.-8.8. klo 12-14, 19.8. klo 10-12 ja  21.8. klo 10-12. Lisää yleisiä soittoaikoja tulee elo-syyskuulle tarpeen mukaan.

Virallista oikaisupyyntöä suunnittelevat voivat soittaa seuraavina aikoina: 1.7. klo 10-12, 2.7. klo 10-12, 3.7. klo 12-14 ja  4.7. klo 12-14, puh. 050-407 3077. 

Kaikki puhelinpalauteajat ilmoitetaan Päämäärän kotisivuilla os. www.paamaara.com.  

  • Ensihoitaja (AMK), päivätoteutus
  • Bioanalyytikko (AMK), päivätoteutus
  • Fysioterapeutti (AMK), päivätoteutus
  • Röntgenhoitaja (AMK), päivätoteutus
  • Sairaanhoitaja (AMK), päivätoteutus (Kuopio)
  • Sairaanhoitaja (AMK), päivätoteutus (Iisalmi)
  • Suuhygienisti (AMK), päivätoteutus

 

4.7. klo 9-12
Katri Huuskola, puh. 044 785 6410, s.posti katri.huuskola@savonia.fi

  • Bachelor of Health Care, Registered Nurse

 

3.7. klo 12-14
Katja Valtanen, puh. 044 785 6603, s.posti katja.valtanen@savonia.fi

  • Sosionomi AMK, päivätoteutus

 

Luonnonvara-alan koulutukset:

3.7. klo 12-14
Petri Kainulainen, puh. 044 785 6635, s.posti petri.kainulainen@savonia.fi

  • Agrologi AMK, päivätoteutus
  • Agrologi YAMK

 

Kulttuurialan koulutukset:

3.7. klo 10-13
Sari Mokkila-Karttunen. puh. 044 785 7415, s.posti sari.mokkila-karttunen@savonia.fi

  • Muotoilija (AMK), päivätoteutus
  • Muotoilija (AMK), monimuotototeutus
  • Musiikkipedagogi (AMK), päivätoteutus
  • Tanssinopettaja (AMK), päivätoteutus

 

Muut ylemmät AMK-tutkinnot:

3.7. klo 10-13
Riitta Turjamaa, puh. 044 785 6413, s.posti riitta.turjamaa@savonia.fi

  • Sosiaali- ja terveysala (ylempi AMK), Hyvinvointikoordinaattori 

 

3.7. klo 9-12
Pirkko Kouri, puh. 044 785 6404, s.posti pikko.kouri@savonia.fi

  • Tradenomi (ylempi AMK), Digital Health
  • Sosiaali- ja terveysala (ylempi AMK), Digital Health
  • Insinööri (ylempi AMK), Digital Health

 

3.7. klo 12-14
Veli-Matti Tolppi, puh. 044 785 6250, s.posti veli-matti.tolppi@savonia.fi

  • Insinööri (ylempi AMK), teknologiaosaamisen johtaminen

 

3.7. klo 12-15
Pirjo Leppäsaari, puh. 044 785 6495, s.posti pirjo.leppasaari@savonia.fi

  • Bioanalyytikko / Röntgenhoitaja (ylempi AMK), kliininen asiantuntija

 

4.7. klo 9-11.30
Pirjo Turunen, puh. 044 785 5622, s.posti pirjo.turunen@savonia.fi

  • Sosiaali- ja terveysala (ylempi AMK), kuntoutus

 

Savonia-ammattikorkeakoulu

Savonia on yksi Suomen suurimmista ja monipuolisimmista ammattikorkeakouluista, jolla on kampuksia kolmella paikkakunnalla: Iisalmessa, Kuopiossa ja Varkaudessa. Savonia palvelee lähes 6000 opiskelijan lisäksi aktiivisesti ympäröivää elinkeinoelämää, joka mahdollistaa sekä opetuksen että oppimisen työelämäläheisyyden.

Youtube