Olet täällä

Opiskelijapalvelut

Savonia-ammattikorkeakoulun opiskelijapalvelut vastaavat opintoihin liittyvästä ohjauksesta ja neuvonnasta sekä opintojen arjen tukemisesta Kuopion, Varkauden ja Iisalmen kampuksilla. 

Joulun aika: Microkadun kampuksen opiskelijapalvelut on avoinna 27.-31.12.2018 klo 9-11 ja 12-15. Muut kampukset ovat kiinni 24.12.-1.1. Opiskelijapalvelut jälleen joka kampuksella auki normaaliin tapaan 2.1.2019 alkaen.

Microkadun kampus

Käyntiosoite: Microkatu 1 (E-osa, 3. krs Opiskelijapalvelukeskus), Kuopio

Palvelupiste kaikille Savonian opiskelijoille
(mm. opintorekisterit, erilaisiin tarkoituksiin tarvitut opiskelutodistukset, opiskelijoiden ohjaus ja neuvotanta)
Palveluajat: ma-to klo 9-11 ja 12-15, pe klo 9-12
Puhelin: 044 785 7001
Sähköposti: opiskelijapalvelut@savonia.fi

Matkailu- ja ravitsemisala ja liiketalous
Palveluajat: ma-to klo 9-11 ja 12-14, pe klo 9-12
Puhelin: 044 785 6232
Puhelin: 044 785 6421
Sähköposti: opiskelijapalvelut.resto@savonia.fi
Sähköposti: opiskelijapalvelut.liiketalous@savonia.fi

Terveysala
Palveluajat: ma-to klo 9-11 ja 12-14, pe klo 9-12
Salme Ikonen
Puhelin: 044 785 6435
Sähköposti: salme.ikonen@savonia.fi

Tenttiasiat
Palveluajat: ma-to klo 9-11 ja 12-14, pe klo 9-12
Puhelin: 044 785 5077
Sähköposti: opiskelijapalvelut@savonia.fi

Opintotuki- ja opiskeluoikeusasiat
Palveluajat: ma-to klo 9-11 ja 12-14, pe suljettu
Puhelin: 044 785 5052
Sähköposti: opintotuki@savonia.fi

 

Opintoasiainpäällikkö
Anne Koskela
Puhelin: 044 785 5050
 

Iisalmen kampus

Käyntiosoite: Haukisaarentie 2, Iisalmi

Sosiaali- ja terveysala sekä luonnonvara-ala
Palveluajat ma-pe 10.00-11.45 ja 12.15-14.00
Jaana Korolainen
Puhelin: 044 785 6605
Sähköposti: jaana.korolainen@savonia.fi

Musiikki ja tanssi

Sinikka Korsikko
Puhelin: 044 785 6421
Sähköposti: sinikka.korsikko@savonia.fi

Pelastusopisto

Käyntiosoite: Hulkontie 83, Kuopio

Palveluajat: ma-pe 8.00-14.00
Pirjo Paldanius
Puhelin: 029 545 3490
Sähköposti: pirjo.paldanius@pelastusopisto.fi

Opistotien kampus, Kuopio

Käyntiosoite: Opistotie 2, Kuopio

Tekniikka ja muotoilu
Palveluajat: ma-to klo 9-11 ja 12-14, pe suljettu
Pirjo Koponen
Puhelin: 044 785 6760
Kati Pitkänen
Puhelin: 044 785 6906
Sähköposti: opiskelijapalvelut.opistotie@savonia.fi

Varkauden kampus

Laila Seppänen
Puhelin: 044 785 6232
Sähköposti: laila.seppanen@savonia.fi

Hakijapalvelut

Savonian hakijapalvelut palvelee sinua kaikissa tutkintoon johtavien koulutusten hakemiseen liittyvissä asioissa.

Savonia-ammattikorkeakoulu, Hakijapalvelut
PL 6 (Microkatu 1)
70201 KUOPIO

(sisäänkäynti Technopoliksen pääovesta, 3.krs E-osa, Opiskelijapalvelukeskus)

Palveluajat: ma-to klo 9-11 ja 12-14, pe klo 9-12

Sähköposti: hakijapalvelut@savonia.fi ja admissions@savonia.fi
Puhelin: 044 785 7002
 

Savonia-ammattikorkeakoulu

Savonia on yksi Suomen suurimmista ja monipuolisimmista ammattikorkeakouluista, jolla on kampuksia kolmella paikkakunnalla: Iisalmessa, Kuopiossa ja Varkaudessa. Savonia palvelee lähes 6000 opiskelijan lisäksi aktiivisesti ympäröivää elinkeinoelämää, joka mahdollistaa sekä opetuksen että oppimisen työelämäläheisyyden.

Youtube